Iz školske prakse

INF-6 Prikaz rezultata istraživačkog rada “Usporedba strukture stanovništva”

Učenici 6.b razreda su bili jako vrijedni te su proveli istraživanje iz Geografije na temu usporedbi struktura stanovništva o čemu su izradili i prezentirali grafičke prikaze rezultata na nastavi iz Informatike.

Učiteljica informatike Josipa Novogradec je u suradnji s učiteljicom geografije Sanjom Očasić Huljev provela međupredmetnu korelaciju nastavnih predmeta Informatike i Geografije s učenicima 6.b razreda na temu izrade grafičkih prikaza rezultata istraživanja "Usporedba strukture stanovništva". Učenici su analizirali strukturu stanovništva u svom kvartu te su ju usporedili sa strukturom stanovništva grada Zagreba. Koristili su se podacima vlastitog istraživanja iz svog kvarta te podacima popisa stanovništva iz 2021. godine koji su pretraživali i analizirali na mrežnoj stranici Državnog zavoda za statistiku. Analizirali su dobivene podatke na temu doba, spola, vjerske i nacionalne pripadnosti, vrste obrazovanja te zaposlenja. Svoje podatke su prikazali kroz prezentaciju u kojoj su koristili grafikone kako bi se postotci vizualno bolje iskazali. Učenici su bili jako zadovoljno povezivanjem nastavnih sadržaja iz dva različita nastavna predmeta te su svoja znanja, vještine i kompetencije aktivno i motivirano usavršavali kroz ovu međupredmetnu korelaciju.

Josipa Novogradec, učitaljica informatike

Ostvareni odgojno-obrazovni ishodi:

inf C.6.1. učenik izrađuje, objavljuje te predstavlja digitalne sadržaje s pomoću nekog online i/ili offline programa pri čemu poštuje uvjete korištenja programom te postavke privatnosti.

inf C.6.2. učenik se koristi online pohranom podataka i primjerenim programima kao potporom u učenju i istraživanju te suradnji.

geo AB 6.1. učenik interpretira podatke o promjeni broja stanovnika i gustoći naseljenosti na primjerima iz Hrvatske i svijeta

objavio: Josipa Novogradec   datum: 13. 6. 2023.