Iz školske prakse

Thinkercad u nastavi

Thinkercad, svestrani alat za 3D modeliranje, unapređuje obrazovanje u osnovnim školama pružajući učenicima praktično i interaktivno iskustvo učenja. S intuitivnim sučeljem i raznovrsnim značajkama, Thinkercad pruža niz mogućnosti za istraživanje kreativnosti, razvoj kritičkog razmišljanja i primjenu znanja iz različitih predmeta.

Unaprjeđenje učenja kroz interaktivno 3D modeliranje

Thinkercad omogućuje osnovnoškolskim učenicima da ožive svoje ideje kroz interaktivno 3D modeliranje. Manipulirajući virtualnim objektima i eksperimentirajući s dizajnima, učenici se uključuju u kreativan proces koji potiče istraživanje, rješavanje problema i kritičko razmišljanje. Bilo da je riječ o stvaranju geometrijskih oblika u matematičkom satu ili dizajniranju povijesnih znamenitosti u društvenim znanostima, Thinkercad omogućuje učenicima vizualizaciju apstraktnih pojmova i dublje razumijevanje predmeta koje proučavaju.

Promicanje korelacije u nastavi

Jedna od ključnih snaga Thinkercada je njegova sposobnost povezivanja više predmeta i promicanje korelacije u nastavi. Učenici mogu integrirati svoje znanje iz matematike, prirode, likovne kulture i tehnologije kako bi stvorili cjelovite i inovativne projekte. Primjerice, mogu dizajnirati model održivog grada koji kombinira principe urbanog planiranja, ekološke znanosti i kreativno rješavanje problema. Ova integracija potiče holističko razumijevanje kako se različiti predmeti međusobno povezuju i potiče učenike na kritičko i kreativno razmišljanje između disciplina.

Razvijanje digitalne pismenosti i vještina 21. stoljeća

U današnjem digitalnom dobu, razvoj digitalne pismenosti je ključan, a Thinkercad ima važnu ulogu u razvijanju tih vještina kod učenika osnovnih škola. Kroz rad s ovim alatom, učenici stječu praktično iskustvo s digitalnom tehnologijom, poboljšavajući svoju sposobnost snalaženja u virtualnim okruženjima, analiziranja podataka i kritičkog razmišljanja o dizajnerskim izborima. Osim toga, Thinkercad potiče vještine 21. stoljeća poput suradnje, komunikacije i prilagodljivosti, budući da učenici često surađuju na projektima, dijele ideje i daju povratne informacije svojim kolegama.

Pristupačne i angažirane mogućnosti učenja

Online pristupačnost Thinkercada čini ga idealnim alatom za osnovne škole. Učenici mogu pristupiti Thinkercadu s različitih uređaja koji imaju internetsku vezu, što omogućuje fleksibilnost i jednostavnost korištenja. Alat pruža angažirajuće i interaktivno iskustvo učenja, koje pobuđuje interes učenika i potiče ih na istraživanje i eksperimentiranje. Bilo da je riječ o dizajniranju 3D objekta za ispis ili simuliranju znanstvenog eksperimenta, Thinkercad omogućuje učenicima da postanu aktivni sudionici u vlastitom obrazovanju, potičući osjećaj vlasništva i samopouzdanja.

Thinkercad je postao moćan alat za unaprjeđenje obrazovanja u osnovnim školama. Kroz poticanje kreativnosti, multidisciplinarnih veza, digitalne pismenosti i vještina 21. stoljeća, Thinkercad priprema učenike za izazove budućnosti. S intuitivnim sučeljem i raznovrsnim primjenama u različitim predmetima, Thinkercad otvara nove mogućnosti za interaktivna i angažirajuća iskustva učenja u osnovnim školama.

Josipa Novogradec, učiteljica informatike

Izvori:

1. Thinkercad

2. TinkerCad - A Web Based Application for Virtual Labs to help Learners Think, Create and Make

objavio: Josipa Novogradec   datum: 7. 6. 2023.