TONKA, MI TE VOLIMO!

Povodom humanitarnog koncerta za Tonku Jerković, učenicu 2. c razreda naše škole

Pišu: Vlatka Trputec, Lorena Pustaj i Lucija Radoš (7. b)

Posljednjih je mjeseci svim učenicima naše škole postalo poznato ime Tonke Jerković. Ona je učenica 2. c razreda (ima 8 godina), a s pet je godina doživjela prvi moždani udar. Krenula je u školu i sve je bilo dobro do 22. prosinca 2015., tada se dogodio drugi moždani udar i on je ostavio posljedice. Tonka ne može govoriti i kreće se uz pomoć roditelja. Prije mjesec dana bila je na složenoj operaciji u Švicarskoj i obitelji su novčano pomogli njezini cekači i cijela škola. U akciju prikupljanja novca uključila se i naša mjesna župa, Župa svetog Antuna Padovanskog. Operacija je uspješno prošla, a Tonka je sada kod kuće i uz pomoć logopeda oporavlja se te napreduje.

Tonkina učiteljica Ksenija Stanulov kaže da se Tonka nije razlikovala od ostalih učenika u razredu, bila je među najboljih čitačima, a jedino nije mogla napraviti neke elemente na satu Tjelesnog, poput penjanja. Prijateljima iz razreda Tonka jako nedostaje i stalno se raspituju o njoj. Nadaju se da će se uskoro vratiti. Tonka je bila i članica zbora "Zagrepčanke i dečki". Voditelji zbora Lana Marinović i Slavko Olujić autori su skladbe posvećene Tonki pod nazivom “Pjevam pjesmicu za moju prijateljicu”, a zbor naše škole zajedno sa “Zagrepčankama i dečkima” uspješno je snimio videospot za nju.

Koncert za Tonku održat će se 30. travnja u 11 sati u kinu “Europa”. Cijena ulaznice je 40 kuna. Nadamo se da ćete se odazvati.

Tonka, svi smo uz tebe i nadamo se da ćeš nam se brzo vratiti!

objavio: Sanja Lijović   datum: 19. 4. 2016.

CRNA KRALJICA NA KRALJIČINOM ZDENCU

Znate li da smo vidjeli Crnu Kraljicu na Kraljičinom zdencu? Kraljičin je zdenac izvor pitke vode potoka Kraljevca, a nalazi se na nadmorskoj visini od 529 metara. Ime je dobio po glasovitoj medvedgradskoj Crnoj Kraljici koja je u prvoj polovici 19. stoljeća ovdje imala svoj majur. Pretpostavlja se da je ona bila Barbara Celjska, supruga ugarsko-hrvatskog kralja Žigmunda Luksemburškog. Život ove žene iznimne ljepote bio je razuzdan i poročan, bavila se alkemijom i voljela se odijevati u crno zbog čega je u hrvatskom narodu ostala zapamćena kao Crna Kraljica.

S kime smo se zapravo susreli? Budući da javna ustanova Park prirode Medvednica i Rotary klub Zagreb-Medvedgrad organiziraju obnovu Kraljičinog zdenca, tom su prigodom članovi Družbe vitezova zlatnog kaleža iz Donje Stubice odigrali igrokaz Crna Kraljica. Udruga djeluje već deset godina na prostorima Lijepe Naše, a i šire. Najstarija su takva skupina u Hrvatskoj, a osim njih danas postoji još pet takvih udruga. Kostime za svoje nastupe izrađuju sami i uz pomoć prijatelja, a metalne su oklope naručili iz Češke. U igrokazu smo imali priliku vidjeti jedan isječak iz Barbarine svakodnevice. Kako bi dokazala svoju snagu i okrutnost, ona mačem ubija dva viteza koja su joj se pokušala suprotstaviti. Mi smo se gledajući ovaj igrokaz uvjerili u moć Crne Kraljice, ali nje se danas više ne trebamo bojati. Možemo slobodno i bezbrižno šetati šumom i uz žubor njezina zdenca uživati u ljepoti prirode.

Priloženi dokumenti:
Muci li te nesto final.ppt