OBILJEŽILI SMO DAN ŠKOLE

Piše: Ivan Domjančić, 8. a

Dana 24. travnja 2015. provedbom brojnih radionica i sportskih aktivnosti obilježen je Dan škole. Učenici su se uključili u aktivnosti u skladu sa svojim interesima i željama, vođeni različitim motivima – od želje da nauče nešto novo, da se zabave, da pokažu svoju kreativnost, pa do toga da jedan dan u školi provedu u opuštenijoj atmosferi i druženju.

Aktivnosti su bile prilagođene različitim uzrastima učenika i svatko je mogao izabrati nešto za sebe. Radionice za učenike od prvog do četvrtog razreda bile su uglavnom usmjerene na  likovno izražavanje te njegovanje ekološke svijesti. Uređivali su okoliš škole i sadili, slušali i pisali priču, izrađivali slikovnice, ukrase od filca i kostime za dramsku grupu, plesali, učili glagoljička slova, jedna je likovna radionica čak sudjelovala u međunarodnom projektu pod nazivom Migrant bodies. Za sve one koji su željeli provjeriti koliko su spretni organizirane su izviđačke igre. Učenici od petog do osmog razreda imali su priliku upoznati sadržaj nekih predmeta s malo drukčije strane nego što su navikli. Matematici se pristupilo u igri, kemiji zanimljivim pokusima, fizici predstavljanjem hrvatskih znanstvenika. Neke aktivnosti spojile su sadržaj različitih predmeta – primjerice, vjeronauk se izrazio likovnom kulturom, a u dvojezičnoj radionici upoznali smo male tajne pisanja pisama te razloge zbog kojih danas pisma  zamjenjuju novi načini komunikacije. Zanimljive su bile i radionice koje su predstavile neka u svakodnevici korisna znanja i vještine – mogli smo saznati kako pružiti prvu pomoć unesrećenima – te one koje nas mogu zainteresirati za neki budući hobi – izrađivanje modela letećeg zmaja ili fotografiranje. Pozornost učenika privukla je i proba mjuzikla te uvijek dinamične i uzbudljive sportske aktivnosti.

Može se zaključiti kako je ovogodišnje obilježavanje Dana škole privuklo učenike raznovrsnošću sadržaja, a što je još važnije, motiviralo ih da ne budu samo promatrači aktivnosti već da se u njih i aktivno uključe. Uostalom, Dan škole zbog učenika i postoji.

objavio: Sanja Lijović   datum: 18. 5. 2015.

CRNA KRALJICA NA KRALJIČINOM ZDENCU

Znate li da smo vidjeli Crnu Kraljicu na Kraljičinom zdencu? Kraljičin je zdenac izvor pitke vode potoka Kraljevca, a nalazi se na nadmorskoj visini od 529 metara. Ime je dobio po glasovitoj medvedgradskoj Crnoj Kraljici koja je u prvoj polovici 19. stoljeća ovdje imala svoj majur. Pretpostavlja se da je ona bila Barbara Celjska, supruga ugarsko-hrvatskog kralja Žigmunda Luksemburškog. Život ove žene iznimne ljepote bio je razuzdan i poročan, bavila se alkemijom i voljela se odijevati u crno zbog čega je u hrvatskom narodu ostala zapamćena kao Crna Kraljica.

S kime smo se zapravo susreli? Budući da javna ustanova Park prirode Medvednica i Rotary klub Zagreb-Medvedgrad organiziraju obnovu Kraljičinog zdenca, tom su prigodom članovi Družbe vitezova zlatnog kaleža iz Donje Stubice odigrali igrokaz Crna Kraljica. Udruga djeluje već deset godina na prostorima Lijepe Naše, a i šire. Najstarija su takva skupina u Hrvatskoj, a osim njih danas postoji još pet takvih udruga. Kostime za svoje nastupe izrađuju sami i uz pomoć prijatelja, a metalne su oklope naručili iz Češke. U igrokazu smo imali priliku vidjeti jedan isječak iz Barbarine svakodnevice. Kako bi dokazala svoju snagu i okrutnost, ona mačem ubija dva viteza koja su joj se pokušala suprotstaviti. Mi smo se gledajući ovaj igrokaz uvjerili u moć Crne Kraljice, ali nje se danas više ne trebamo bojati. Možemo slobodno i bezbrižno šetati šumom i uz žubor njezina zdenca uživati u ljepoti prirode.

Priloženi dokumenti:
Muci li te nesto final.ppt