Ususret 55 -oj obljetnici

Ovdje pratite pripreme i događanja vezana za obilježavanje 55. obljetnice osnutka škole

MOJE PJESME, MOJI SNOVI

Pišu: Ema Firšt i Marija Sajko (7. b)

Sada već i vrapci u susjedstvu znaju da ove godine obilježavamo 55. godišnjicu osnutka naše škole. Središnja svečanost proslave Dana škole održat će se 26. travnja 2018., a za taj se dan dio učenika i učitelja marljivo priprema od samog početka školske godine. Između ostalog, već mjesecima traju pripreme za izvođenje mjuzikla Moje pjesme, moji snovi.

Na ovome ćemo vas mjestu izvještavati o tome kako izgledaju pripreme za Dan škole i kakav je bio rezultat mukotrpnog rada naših učenika i učitelja.

FAZA I

Učiteljica Ines Stanišak Pilatuš izvorni je tekst poznatog filma Moje pjesme, moji snovi prilagodila našem malom svijetu u OŠ Medvedgrad i smjestila ga u suvremenije okruženje, dakle u školu i njezinu okolicu. Zajedno s profesoricom glazbene kulture Zrinkom Mihovilović Krajinom udružila je snage i njih su dvije počele okupljati postavu glumaca, pjevača i plesača koji bi izveli taj jedinstveni mjuzikl. Tako je već početkom ove školske godine održana audicija za zainteresirane učenike i učenice koji bi željeli sudjelovati u projektu. Pristupilo je mnogo talentirane djece, a odabrano je oko dvadesetero njih koji se od toga dana marljivo spremaju za svoje uloge.

FAZA II

U listopadu 2017. počele su prve plesačke i pjevačke probe te upoznavanje s tekstom. Plesnu koreografiju osmislila je školska pedagoginja Vedrana Kurjan Manestar uz veliku pomoć naših učenica plesačica Josipe Paličke i Lare Koprivnjak. Ne smijemo vam još sve otkriti, ali u mjuziklu sudjeluju i četiri odrasle osobe, odnosno četvero naših učitelja. Zanima li vas kako su se snašli u svojim ulogama? Morat ćete doći na premijeru mjuzikla 26. travnja. Svi oni redovito dolaze na probe, tako da je od onih početnih nesigurnosti cijeli mjuzikl s vremenom poprimio sve jasniji oblik.

Nastavak slijedi...

FAZA III

Ovaj je put proba bila malo drukčija. Okupili smo se na generalnoj probi kako bismo napokon složili sve djeliće slagalice te vidjeli kako izgleda ne samo mjuzikl nego i cjelokupni program povodom Dana škole. Svi su jako uzbuđeni i uživljeni u svoju ulogu, većina ih zna što treba napraviti i reći pa sada već možemo jasno zamisliti kako će izgledati svečana izvedba 26. travnja. Nećemo lagati ako kažemo da još nije sve u potpunosti uvježbano, ali mjuzikl nam sve više prirasta srcu. Kao što smo prije rekli, nekoliko naših učitelja sudjeluje u mjuziklu, ali nismo očekivali da će biti tako dobri. Naime, jedna nam je učiteljica posebno zapela za oko svojim pjevačkim i glumačkim talentom, no ne smijemo vam ništa više reći, morat ćete se sami uvjeriti na priredbi! Svi su izvođači jako uzbuđeni i spremni pokazati što su uvježbavali proteklih nekoliko mjeseci.

FAZA IV

Napokon je došao Dan škole, 26. travnja 2018. U školi je od jutra vladalo veliko uzbuđenje.  Učenici su imali tri sata nastave po turnusima kako bi svi mogli doći na priredbu koja je počela u 18 sati na školskom igralištu.

Program je započeo koračnicom i plesnom točkom Medvedgradskih mažoretkinja. Svojom veselom promenadom male mažoretkinje izmamile su osmijeh i oduševljeno pljeskanje publike te napravile savršen uvod u ono što slijedi. Školski zbor potom je otpjevao hrvatsku himnu, a Odred izviđača Medvedgrad uz izviđački protokol podigao hrvatsku zastavu. Nakon uvodnih riječi ravnateljice Blaženke Gašljević, u kojem su nagrađeni i naši predstavnici na državnim natjecanjima, uslijedilo je „veliko finale“ –  mjuzikl „Moje pjesme, moji snovi“ . Bez ikakve nepotrebne skromnosti možemo reći da je izvedba bila fenomenalna. Puno je truda  uloženo u glumu, pjevanje, scenografiju, koreografiju, prijevod pjesama na hrvatski i mnoge druge detalje. Jedini nepredviđeni problem bile su tehničke poteškoće koje je uzrokovao snažan vjetar pa se glumci s naglavnim mikrofonima nisu baš najbolje čuli. No, sigurni smo da će se naši čitatelji složiti, to nimalo nije umanjilo doživljaj, izvođači su glumili i pjevali kao da vjetra uopće nije ni bilo.

Fantastičan završetak proslave 55. godišnjice škole s tonovima školske himne izazvao je velik pljesak, osmijeh, a i pokoju suzu.

FAZA V

U četvrtak 3. svibnja 2018. postava glumaca, plesača i pjevača u mjuziklu te zbor Osnovne škole Medvedgrad održali su još jedan nastup u crkvi sv. Antuna, odnosno u dvorani sv. Franje koju su nam franjevci ljubazno ustupili.
Mjuzikl je prošao spektakularno! Plesne scene bile su predivne jednako kao i pjevačke u kojima smo mogli čuti predivne glasove naših solista. Ovoga puta nisu nam smetale vremenske prilike te smo u punom sjaju još jednom pred publikom izveli odličan mjuzikl. Opet je bilo suza u očima, ali nešto tako lijepo mora dotaknuti ljudsko srce. Timski rad i trud u mjuziklu „Moje pjesme, moji snovi“ dokaz su da se za ono što volite morate i potruditi. Tada ćete biti sretni i vi i svi oko vas!

objavio: Dubravka Rojc   datum: 19. 2. 2018.