Naših prvih 50 godina

U 2013. godini naša škola proslavila je 50 godina postojanja!

U nastavku možete pogledati tadašnje vijesti.

Arhiva vijesti do 50. obljetnice škole

BOŽIĆ - NEKAD I DANAS

Nikolina Milić, učenica 6.c, razgovarala je sa svojom bakom o slavljenju Božića nekad i danas.

O slavljenju Božića

Piše: Nikolina Milić (6. c)

BOŽIĆ – NEKAD I DANAS

Upitala sam svoju baku Anicu kako su se u njezino vrijeme pripremali za Božić, što su radili na Badnjak i kako su slavili Božić. Imala sam mnoštvo pitanja zato što me jako zanimalo kakve su sve razlike između današnjeg i nekadašnjeg slavljenja Božića. Baka mi je objasnila da se danas Božić većinom svodi na materijalne vrijednosti, a u njezino vrijeme nije bilo tako.

U vrijeme došašća svako jutro išlo se u župnu crkvu na mise zornice, gdje se molilo i pjevalo. Ljudi  bi  svakodnevno pomagali jedni drugima, na Svetu Luciju bi sijali pšenicu, a za Svetog Nikolu nije se ništa darivalo, to je bio blagdan kao i svaki. Na Badnjak se u kući cijeli dan molilo i pjevalo. Otac bi ušao u kuću, donio nekoliko cjepanica i pozdravio: „Hvaljen Isus i Marija, dobra vam došla Badnja večer!“ Nije bilo okićenih borova, nego se u kuću unijela slama, a djeca bi se igrala po njoj. Svi bi zajedno čekali ponoć te pošli na polnoćku. Na Božić se ne bi darivali kao mi danas, nego bi jedni drugima poklanjali jabuke, naranče, smokve, orahe... Kad se na Božić odlazilo u goste, pozdravljalo se sa: „Dobro vam došao Božić i porođenje Kristovo !“  „ I s tobom, Bog dao, zajedno.“ Za Božić bi svi radili s dobrom voljom i veseljem, posjećivali jedni druge i družili se.

Baka mi je na kraju rekla da bi današnju mladež trebalo više učiti kako se prije slavio Božić i da su obitelj, prijateljstvo i ljubav važniji od bilo čega materijalnog.

objavio: Dubravka Rojc   datum: 10. 12. 2012.