Unicef - kampanja protiv nasilja među djecom

Krajem školske godine 2004/05. naša škola uključila se u projekt Unicef-a «za sigurno i poticajno okruženje u školama», odnosno EU kampanju protiv nasilja među djecom.

U projekt su uključeni svi zaposlenici škole (učitelji, razrednici, spremačice, domari, tajništvo, računovodstvo), roditelji i naravno učenici.
Školi je dodijeljena mentorica - prof. psiholog  Irena Rasonja koja je održala dva predavanja za sve zaposlenike škole:
  1. «Zlostavljanje među učenicima» na kojim je upoznala prisutne s pojavom zlostavljanja, a pedagoginja prikazala rezultate  olweusovog upitnika kojeg su ispunjavali učenici od 5-8 razreda.
  2. «Strategije i protokol postupanja u slučaju zlostavljanja, restitucija, kazne – u slučaju kad restitucija zakaže, nadzor učitelja»
Razrednici su prošli četiri radionice:
  1. Kako napraviti razredna pravila i tema za prvi roditeljski sastanak
  2. Prevencija u razredu – priprema razrednika za satove razrednog odjela
  3. Nemoj mi se rugati – priprema za radionice na satovima razrednog odjela
  4. II. roditeljski sastanak – odgojni stilovi
Donesena su pravila protiv nasilja  svakog razreda i na razini škole. Pravila su postavljena na plakatu na ulazu u školu. Svi roditelji upoznati su s projektom i uključeni u projekt kroz radionice na roditeljskim sastancima ili kroz aktivističku grupu roditelja.

Okupljen je tim vršnjaka (dva-tri učenika svih razreda predmetne nastave) za koje je organizirana edukacija za VRŠNJAKE POMAGAČE.

Osim navedenog djeluju i:
  1. Aktivistička grupa učitelja koji su jezgra projekta, planiraju akcije, potiču ostale, koordiniraju akcije u projektu…..
  2. Odbor za praćenje – koji prikuplja sve pisane, audio i video zapise koji dokumentiraju sve što se na temu kampanje protiv nasilja među djecom provodi u školi.

« Prosinac 2020 »